Szybkie czytanie to zbiór metod, które...

image

Date 11 sep 2018 Posted erwin Filed under templates, internet 11

DLACZEGO WARTO?

Umiejętność szybkiego czytania (w szczególnośći należy rozumieć, jako: szybko, i z pełnym zrozumieniem tzn. przynamiej 90%) jest przydatną, umiejętnością, i jest - niekiedy - jednym z wymagań przyszłego pracowawcy, bo pozwala na przyswajanie istotnej wiedzy w krótszym czasie, co jest równoznaczne z tym, że zdobbędize się jej więcej, przez co, wzrastają szanse przysfojenia ważnych, z punktu widzenia, dalszych działeń treści, jak i pozwala się mniej mylić, bo w świecie, w którym KRÓLUJE informacja, trzeba KONIECZNIE znalźć czas dla chociażby tylko literatury fachowej, która zwiąże się z Twoimi obowiązkami, i jednocześnie staraniami, aby być fachowcem na miarę XXI w, tzn. takim, który orientuje się w gąszczu informacji.

ĆWICZENIE

Ćwicząc systematycznie podwoisz swoją prędkość, a przynajmiej wtedy będizesz miał w ogóle na to szanse. Dlatego zacznij już dziś. (Aby utrzymać umiejętność szybkiego potrzeba ćwiczyć.)

HISTORIA PISMA

Były czasy w dziejach ludzkości, kiedy nie było pisma, i jest wiadomym powszechnie, że matką wynalazku jest potrzeba. Potrzeba wynalezienia pisma pojawiła się, gdy liczba zawieranych transakcji handlowych - wśród poszczególnych kupców - przerosła możliwość ich spamiętania. Pismem także byli zainteresowani władcy, gdyż pozwalało im to, nie mylić się, w ściąganiu podatków i danin. A z mniej związanych z rzeczywistością (wzniosłych) powodów pismo było pożądane przez artystów, którzy chcieli zostawić swoje działa potomnym. Ale żebyś INTERNAUTO lepiej zrozumiał, przenieś się na skrzydłach wyobraźni i sięgnij czasów, gdy nie istniały jescze społeczności, do czasów absolutnie mi i Tobie obcych, wręcz do zamierzchłych czasów, lecz tylko do tych do których mamy podstawy, aby mówić o piśmiennictwie, tzn. do ludzi starożytnych. Tak więc, starożytni - nie posiadając pisma (w dzisiejszym tego słowa znaczeniu) stosowali proste, schematyczne rysunki. Najczęściej przedstawiały one przedmioty, zwierzęta lub osoby, czy były to odciśnięte dłonie. Dzisiejsza nauka, zwie pismo tego rodzaju, pismem piktograficznym. Najsarsze piktogramy datuje się na drugą połowie IV tysiąclecia p.n.e. i uznaje się je za pierwszy rodzaj kaligrafii. A teraz sięgnijmy czasów współczesnych, i co zauważamy, że funkcjonują róże systemy alfabetyczne. Ewoluowały one w różnych krajach we właściwy sobie sposób. Alfabet słowiański powstał ok. roku 863, zaś cyrylica pod koniec X w. w Bułgarii wśród uczniów i następców św. Metodego. Nazwa nawiązuje do apostoła Słowian św. Cyryla, który - z już wspomnianym - św. Metodym wprowadzali język słowiański do liturgii, poczynając od wschodnich rejonów Bułgarii. Za najstarszy datowany zabytek cyrylicki uważany jest dobrudżańska inskrypcja cara Piotra. W ciągu X-XII w. cyrylica rozprzestrzeniła się z Bułgarii na tereny Serbii oraz Rusi Kijowskiej. Cyrylica była używana do zapisywania języka rumuńskiego do roku 1860. Obecnie stosuje się zmodyfikowany alfabet łaciński, który wywodzi się od alfabetu rzymskiego, a zwie się łacińskim, bo służył do zapisu łaciny. Nawet dziś nie jest to jedyny alfabet stosowany na świecie. Jednak jest najbardziej rozpowszechniony. Używa go 35% ludzkości. Jako ciekawostkę można podać, że alfabet łaciński nie zawsze miał 26 znaków. Był czas, że miał 21 znaków: A, B, C, D, E, F, G, H, I, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, V, X.

PRZYROST INFORMACJI

Druga połowa XX wieku to początek szybkiego rozwoju nauki i techniki. Zjawisko to jest obserwowane i dziś. Postęp ten sprawia, że co roku ok. 10% informacji staje się nie aktualna. Dezaktualizacja jest różna dla różnych dziedzin, i tak najszybsza jest w naukach ścisłych, a najwolniejsza jest w naukach humanistycznych. W rezultacie czego student po skończeniu pięcioletniego toku studiów posiada wiedzę użyteczną tylko w 50%. Na studiach w największym stopniu liczy się umiejętność samodzielnej nauki. Studenci najwięcej wiedzy czerpią z przekazu pisanego. Po studiach, aby być poważanym specjalistą trzeba wiele czytać. Szacuje się, że na początku XXI w dobry specjalista czyta 15 razy więcej niż robił to jego kolega lub on sam 40 lat temu. Stwierdzenie to potwierdzą liczby: 7 000 000 000 stronic drukowanych na świecie, 250 000 tytułów książkowych i ok. 4 000 000 artykułów naukowo-technicznych. Wszystkie te liczby są podane w skali roku! Jak pisemne przekazywanie informacji jest szczególnie wykorzystywane. Można dodać, że na świecie znajduje się 800 000 000 książek. Największa biblioteka na świecie: Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (English: Library of Congress) posiada ponad 130 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. Dla porównania największe polskie biblioteki mają 4-6 milionów tomów. Dla przykładu zbiory biblioteczne Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie liczyły w lutym 2006 roku 5 961 807, z tego około połowa to wydawnictwa zwarte. Czytając ze średnią prędkością 200 słów na minutę (prędkość najczęściej spotykana) przez 60 minut na dzień, przez cały rok przeczytamy maksymalnie 150 książek, więc aby przeczytać zbiory zwarte biblioteki UJ należy przeznaczyć 19 872,69 lata (20 wieków)!

ZNANI LUDZIE, KTÓRZY SZYBKO CZYTALI

Choć rozpowszechnianie szybkiego czytania zaczęło się w XX wieku, to historia przedstawia przykłady osób, które imponowały tą umiejętnością.

I tak z prędkością 2 000 słów na minutę czytał Napoléon Bonaparte (pierwotnie wł. Napoleone Buonaparte), Napoleon I (ur. 15 sierpnia 1769 w Ajaccio na Korsyce, zm. 5 maja o 17:49, 1821r. w Longwood na Wyspie Świętej Heleny) - pierwszy konsul Republiki 1799-1804, cesarz Francuzów w latach 1804-1814 oraz przejściowo w 1815 (tzw. Sto dni Napoleona), prezydent (1802-1805) i król Włoch w latach 1805-1814.

Z prędkością 4 000 słów na minutę czytał Honoré de Balzac (urodzony 20 maja 1799 w Tours, zmarł 18 sierpnia 1850 w Paryżu) powieściopisarz francuski.

Wśród rekordzistów znajdował się Theodore Roosevelt (27 października 1858 ? 6 stycznia 1919) ? dwudziesty szósty prezydent USA (1901-1909).

John Fitzgerald Kennedy (ur. 29 maja 1917 w Brooklynie, zm. 22 listopada 1963 w Dallas) - nazywany John F. Kennedy, JFK lub Jack Kennedy, 35 prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1961-1963 (do śmierci). Należał do bogatej, irlandzkiej z pochodzenia rodziny Kennedych. W latach 1947-1960 kongresman i senator reprezentujący rodzinny stan Massachusetts. John F. Kennedy był jedynym katolickim prezydentem w historii USA. Człowiek Roku 1961 wg Time. John F. Kennedy dzięki szybkiemu czytaniu (czytał 2000 słów na minutę) bardzo dobrze znał bieżącą prasę.

Obrazki pochodzą ze zbiorów http://pl.wikipedia.org

Mowa Ciała, Galeria

Inne Serwisy

Poniżej znajduje się lista ostatnio powstałych serwisów. Pełna lista znajduje się pod tym linkiem. Zawsze również możesz użyć tej wyszukiwarki.

Kontakt ze Mną

W tym miejscu umieściłem dane umożliwijące kontakt ze mną. Jeśli znalezłeś błąd na stronie lub chcesz o coś zapytać - napisz. Pod tym linkiem znajdują się pozostałe dane kontaktowe.

Adres: 22-500 HRUBIESZÓW, POLAND
Telefon: +48.(500) 100 - 987
FAX: Nie posiadam
E-mail: rafal@rafallepik.com